Skip to main content

Fensterbau Frontale 2024: "Roto NX" ‒ Jeden pro všechny

Leinfelden-Echterdingen – Téměř před 90 lety navrhl zakladatel společnosti Roto Wilhelm Frank první průmyslově vyráběné kování Tilt&Turn. Založil tak společnost, která se stala světovou jedničkou na trhu s kováním Tilt&Turn a díky inovacím a trvale vysoké kvalitě výrobků tuto pozici úspěšně obhajuje již desítky let. Výrobci plastových, dřevěných a hliníkových oken důvěřují sortimentu Tilt&Turn společnosti Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH, který v současné době dominuje trhu. Ať už s povrchově montovanou nebo skrytou závěsovou stranou – „Roto NX“ podporuje hospodárnou a flexibilní výrobu otvíravě-sklopných prvků všech formátů a tvarů pro místnosti v soukromých i veřejných budovách. To bylo na veletrhu „Fensterbau Frontale“ opět demonstrováno širokou škálou exponátů v „Roto City“.

Efektivní výroba se stejnými díly

Vysoká míra využití běžných dílů je jednou z klíčových vlastností řady kování „Roto NX“. Snižuje počet různých dílů, které musí výrobní logistika pořizovat a skladovat. Současně se tato řada, kterou výrobce označuje také jako „modulární systém“, vyznačuje obrovskou šířkou sortimentu. Mnoho dílů pro větší bezpečnost a pohodlí u prvků Tilt&Turn je k dispozici pouze u společnosti Roto.

Výhody tohoto „modulárního“ principu jsou zcela zřejmé, když výrobci vyrábějí okna s otvíravě-sklopným oknem z plastových a hliníkových profilů s kovací drážkou 16 mm: ekonomicky těží z mimořádně štíhlého sortimentu skladu. To proto, že závěsová strana pro hliníkové profily „Roto NX | A16“ se od závěsové strany "Roto NX | P" pro okna z plastu liší pouze několika díly. Většinu ostatních dílů kování lze použít pro oba materiály.

Závěsové strany pro každý materiál

Díky osmi různým závěsovým stranám umožňuje „Roto NX“ flexibilně splnit všechny požadavky na otvíravě-sklopná okna z hlediska formátu, hmotnosti a rozmanitosti designu. Všechny závěsové strany byly navrženy tak, aby je bylo možné zpracovávat jak ručně, tak částečně nebo zcela automaticky a aby se daly snadno seřídit. Pro všechny viditelné díly je k dispozici široká škála atraktivních povrchů a barev.

Inovace závěsových stran

Závěsová strana „Roto NX | A16“ je testována pro hliníková okna do hmotnosti křídla 150 kg a je vhodná také pro kulatá a šikmá okna a pro balkónové dveře s prahy. Závěsová strana „Roto NX | C“  unese křídla z plastu nebo dřeva různých formátů až do maximální šířky křídla 1 750 mm a maximální výšky  křídla 3 000 mm v kovací drážce. Je možné realizovat i obzvláště úzká okna od podlahy ke stropu, která jsou v současné době velmi žádaná. Vysoká funkční spolehlivost této dále vyvinuté závěsové strany „Roto NX“ je prokázána testy podle třídy odolnosti H3 podle DIN EN 13126-8 (20 000 cyklů). Roto poskytuje na obě závěsové strany desetiletou záruku na funkčnost.

Bezpečné ovládání těžkých křídel

Dřevo jako stavební materiál a jeho přírodní krása jsou v módě více než kdy jindy. Stejně tak velká okna. Díky závěsové straně „Roto NX | Power Hinge“ zajišťuje společnost Roto bezpečnost a dlouhotrvající kvalitu těžkých křídel. Lze jej použít u otvíravě-sklopných oken s hmotností křídla do 200 kg a u otvíravých oken s hmotností křídla do 300 kg. Pro realizaci oken a balkonových dveří odolných proti vloupání jsou k dispozici čepy P a V.

Pojistku proti zabouchnutí lze namontovat i dodatečně

Velmi těžká otvíravě-sklopná křídla se mohou nechtěně zaklápět, pokud je jejich těžiště více než 33 mm nad přesahem křídla. Z tohoto důvodu obsahuje závěsová strana „Roto NX | Power Hinge“ také pojistku proti zabouchnutí. Zajišťuje křídlo ve sklopné poloze a lze ji kdykoli flexibilně dodatečně namontovat.

Sklopení před otevřením

Takzvaná verze „TiltFirst“ systému „Roto NX“ se osvědčila jako varianta otvírání „sklopení před otevřením“ v mnoha veřejných budovách. Při zablokované klice lze okenní křídlo sklopit, ale nelze jej plně otevřít. To pomáhá chránit skupiny osob a uživatele místností, např. v hotelech, školách, školkách nebo domovech důchodců. Mnoho zákazníků společnosti Roto doporučuje systém „TiltFirst“ také pro dětské pokoje. Na přání lze „TiltFirst“ kombinovat také s „TiltSafe“, bezpečnostní technologií Roto pro větší ochranu proti vloupání.

Ochrana proti vloupání až do RC 4

Již ve standardní výbavě nabízí  Roto NX solidní mechanickou ochranu proti vloupání s celoobvodovým uzavřením. Bezpečnostní díly, jako jsou bezpečnostní rámové uzávěry „TiltSafe“ pro sklopnou polohu, zvyšují ochranu proti vloupání a zároveň poskytují plné pohodlí. Testované zabezpečení podle RC 2 i při sklopeném okně v současné době nabízí  pouze sada kování Roto Tilt&Turn. Sortiment však dokáže ještě více: specializovaní výrobci oken již vyrobili prvky s „Roto NX“, které prošly testy RC 4 a byly instalovány v budovách s vysokou mírou zabezpečení.

Optimální koordinace kování a těsnění

Výrobci oken po celém světě mají možnost od společnosti  Roto zakoupit nejen technologii kování, ale také těsnicí profily. Výrobce hovoří o „dokonalé shodě“ pro vysokou těsnost a trvalé snadné použití. Těsnicí profily lze na přání optimálně přizpůsobit například kinematice otvíravě-sklopného okna a zvolené konfiguraci kování „Roto NX“. Odborní konzultanti a zkušební laboratoře skupiny spolupracují s výrobci oken již během vývoje produktů. Roto zaručuje maximální spolehlivost dodávek všech dílů kování a těsnicích profilů.

Dceřiné společnosti Deventer a Ultrafab vyrábí  těsnicí profily pro zákazníky skupiny Roto a pro průmyslové podniky v jiných odvětvích na sedmi místech v Evropě a Americe. Obě společnosti mají rozsáhlé odborné znalosti v oblasti zpracování různých plastů. Vyráběné těsnicí profily lze zpracovávat obzvláště efektivně a použité suroviny jsou recyklovatelné. Portfolio obou specialistů na těsnění tak splňuje poptávku trhu po řešeních šetřících zdroje.

Přidaná hodnota pro místnost a budovu

V závislosti na typu budovy a využití místnosti může okenní kování Roto účinně přispět k většímu pohodlí a bezpečnosti. Díky zaručené funkční spolehlivosti a testované kvalitě podporuje užitnou hodnotu, údržbu a dlouhou životnost budov. Udržitelná výstavba - to vyžaduje kvalitní stavební prvky se spolehlivou technologií kování, jakou nabízí  společnost Roto a jaká byla představena v „Roto City“ na veletrhu „Fensterbau Frontale“.

Byly zde vystaveny prvky Tilt&Turn vyrobené ze všech materiálů s konfigurací kování, které mohou uživatelům přinést přidanou hodnotu bez ohledu na typ budovy. Všechny exponáty byly také integrovány do virtuálního „Roto City“. To znamená, že zájemci si mohou kdykoli prohlédnout všechny konfigurace kování vystavené na veletrhu. Návštěvníky virtuálního kongresového a výstavního centra „Roto City“ doprovází regionální odborný poradce z oddělení prodeje Roto.